Menu
10535---Balle ---Kursus ---004

Kursusoversigt

Kurserne gennemføres af undervisere, der alle er nøglepersoner inden for deres fag, og som har flere års erfaring med faglig og pædagogisk formidling.

FAGKURSER:

Den 5. marts (UDSOLGT)
Matematikvanskeligheder med instruktør, Atilay Korkmaz
http://www.balle-kursus.dk/kurser/fagkurser/matematik/matematikvanskeligheder/

Den 16. – 17. marts (Flyttes pga af Corona)
Mundtlige matematikprøveoplæg med instruktør, Morten Graae
http://www.balle-kursus.dk/kurser/fagkurser/matematik/mundtlige-proeveoplaeg/

Den 24. marts (Flyttes pga af Corona)
Den ny digitale naturfagsprøve med instruktør, Ulla Hjøllund Linderoth
http://www.balle-kursus.dk/kurser/fagkurser/naturfag/de-digitale-proever-i-naturfagene/

Den 18. maj
Projektopgaven og nye ideer med instruktørerne, Lise Stadelund og Birgitte Therkildsen
http://www.balle-kursus.dk/kurser/fagkurser/projektopgaven/

Den 24. - 25. august
Historiefaget med Astrid Danielsen
http://www.balle-kursus.dk/kurser/fagkurser/historiefaget/ 

Den 27. august
Kristendomskundskab - Ikke kristne religioner og andre livsopfattelser med Astrid Danielsen
http://www.balle-kursus.dk/kurser/fagkurser/kristendomskundskab/

Den 31. aug. - 1. sept.
B-prøven i matematik med Helle Fjord Vestergaard
http://www.balle-kursus.dk/kurser/fagkurser/matematik/b-proeven/

Den 15. - 16. september
Naturfagskursus - nye læseplaner, prøver og krav med Ulla Hjøllund Linderoth
http://www.balle-kursus.dk/kurser/fagkurser/naturfag/naturfagskurser-naturfagsproeven/ 

Den 21. - 22. september
GeoGebra 1 i matematik med Bo Kristensen
http://www.balle-kursus.dk/kurser/fagkurser/naturfag/naturfagskurser-naturfagsproeven/ 

Den 28. - 29. september
Undersøgende matematik med instruktør, Rikke Teglskov
http://www.balle-kursus.dk/kurser/fagkurser/matematik/undersoegende-matematik/

Den 5. oktober
Helt skarp på dansk med Birgitte Therkildsen
http://www.balle-kursus.dk/kurser/fagkurser/dansk/skarp-paa-danskfaget/ 

Den 19. - 20. oktober
Danskfaget bevæger sig med instruktørerne, Lise Stadelund og Birgitte Therkildsen
http://www.balle-kursus.dk/kurser/fagkurser/dansk/danskfaget-bevaeger-sig/ 

Den 21. oktober
Funktionel grammatik og multimodale tekster med instruktør, Anne Nørgaard Revsholm
http://www.balle-kursus.dk/kurser/fagkurser/tysk/funktionel-grammatik-og-multimodale-tekster/

Den 11. - 12. november
GeoGebra 2 i matematik med Bo Kristensen
http://www.balle-kursus.dk/kurser/fagkurser/naturfag/naturfagskurser-naturfagsproeven/ 

Den 16.- 17. november
I bad med dansk. Instruktør, Marie Elmegaard
http://www.balle-kursus.dk/kurser/fagkurser/dansk/i-bad-med-dansk/ 

PÆDAGOGISKE KURSER:

Den 1. april ((Flyttes pga af Corona)
Ængstelige elever og monstermanualen med instruktør, Dorthe Kastberg Rasmussen
http://www.balle-kursus.dk/kurser/paedagogiske-kurser/aengstelige-elever-i-skolen/

Den 8. september
Styrk elevernes trivsel og robusthed - og undgå frafald kursus 1. Instruktør: Sarah Bruhn
http://www.balle-kursus.dk/kurser/fagkurser/styrk-elevernes-trivsel-og-robusthed/ 

Den 2. november
Styrk elevernes trivsel og robusthed - og undgå frafald kursus 2. Instruktør: Sarah Bruhn
http://www.balle-kursus.dk/kurser/fagkurser/styrk-elevernes-trivsel-og-robusthed/ 

VALGFAGS KURSER:

Den 12. - 13. marts (Udsolgt)
Madkundskab som valgfag med instruktør, Mikkel Wejdemann (Madmikkel) 
http://www.balle-kursus.dk/kurser/fagkurser/madkundskab-som-valgfag/

25. – 26. marts (Udsolgt)
Musik som valgfag med instruktør, Perry Stenbäk
http://www.balle-kursus.dk/kurser/fagkurser/musik-som-valgfag/

Den 23. – 24. april (Udsolgt)
Billedkundst som valgfag med instruktørerne, Lykke Østrup Andersen & Susanne Skou Kristensen
http://www.balle-kursus.dk/kurser/fagkurser/billedkunst-som-valgfag/

Den 12. - 13. maj (5 ledige pladser)
Madkundskab som valgfag med instruktør, Mikkel Wejdemann (Madmikkel)
http://www.balle-kursus.dk/kurser/fagkurser/madkundskab-som-valgfag/

Den 2. - 3. september
Valgfaget Håndværk & Design med Ove Eskildsen
http://www.balle-kursus.dk/kurser/fagkurser/haandvaerk-og-design

Den 10. - 11. september
Billedkundst som valgfag med instruktørerne, Lykke Østrup Andersen & Susanne Skou Kristensen
http://www.balle-kursus.dk/kurser/fagkurser/billedkunst-som-valgfag/

Den 7. - 8. oktober
Valgfaget Håndværk & Design med Ove Eskildsen
http://www.balle-kursus.dk/kurser/fagkurser/haandvaerk-og-design 

Den 27. - 28. okt. 2020
Elevtilladte maskiner i Håndværk & Design 2 med instruktør, Ove Eskildsen
http://www.balle-kursus.dk/kurser/fagkurser/elevtilladte-maskiner-i-haandvaerk-og-design/ 

Den 29. - 30. oktober
Madkundskab som valgfag med instruktør, Mikkel Wejdemann (Madmikkel)
http://www.balle-kursus.dk/kurser/fagkurser/madkundskab-som-valgfag/ 

Den 4. - 5. november
Musik som valgfag med instruktør, Perry Stenbäk
http://www.balle-kursus.dk/kurser/fagkurser/musik-som-valgfag/ 

Den 19. - 20. november
Billedkundst som valgfag med instruktørerne, Lykke Østrup Andersen & Susanne Skou Kristensen
http://www.balle-kursus.dk/kurser/fagkurser/billedkunst-som-valgfag/

Den 2. - 3. december
Madkundskab som valgfag med instruktør, Mikkel Wejdemann (Madmikkel)
http://www.balle-kursus.dk/kurser/fagkurser/madkundskab-som-valgfag/

TEMAKURSER:

31. marts ((Flyttes pga af Corona))
Mindfullness & Yoga med Helle Yde
http://www.balle-kursus.dk/kurser/temakurser/mindfulness-og-yoga/

Den 16. april (UDSOLGT)
Undgdomskultur & Velsmag med instruktørerne, Grethe Lindberg Sørensen og Mikkel Wejdemann (Madmikkel)
http://www.balle-kursus.dk/kurser/temakurser/ungdomskultur-og-velsmag/ 

LÆSEVEJLEDERKURSUS:

Den 30. sept - 2. okt. (2 pladser tilbage)
Efterskolernes læsevejlederuddannelse modul 1 med Ina Brostrøm
http://www.balle-kursus.dk/kurser/fagkurser/efterskolernes-laesevejlederkursus/ 

Den 24.  - 26. november
Efterskolernes læsevejlederuddannelse modul 2 med Ina Brostrøm (4 ledige pladser)
http://www.balle-kursus.dk/kurser/fagkurser/efterskolernes-laesevejlederkursus/ 

Den 10. - 12. marts 2021
Efterskolernes læsevejlederuddannelse modul 3 med Ina Brostrøm (4 ledige pladser)
http://www.balle-kursus.dk/kurser/fagkurser/efterskolernes-laesevejlederkursus/

 

På vej mod idrætsprøven

Med afgangsprøven i idræt er det for mange idrætslærere blevet nødvendigt at nytænke deres undervisning, så den mere naturligt lægger op til det, som eleverne prøves i. Med dette kursus gives der et bud på, hvordan idrætsundervisningen kan bevæge sig fra primært at være et aktivitetsfag til et fag med fokus på læring og udvikling.

Underviser: Anebine Danielsen

Arbejder pt. som projektleder ved Dansk Skoleidræt. Har været idrætslærer i udskolingen i 15 år, desuden statsligt beskikket censor siden prøvens start. Uddannet Cand. scient. i Idræt og sundhed fra SDU samt folkeskolelærer.

Læs mere her

Musik som valgfag

Bliv klædt på til arbejdet med musik som valgfag i 7. + 8. klasse.

Om underviseren:
Perry Stenbäck

Freelancende musiker/multiinstrumentalist, komponist, fagbogsforfatter og workshop-/kursusleder.
Perry er uddannet som solist på guitar fra rytmisk musikkonservatorium i København 1999 og har siden da virket som studiomusiker, sideman og underviser.

Læs mere her

Klasseledelse i praksis

Lærerens relationskompetence er altafgørende, når vi møder eleverne. Den gode lærer kan derudover både formidle sit fag og være en tydelig leder i klasserummet – det hele er, vigtigt når det handler om læring og trivsel. Kurset tager udgangspunkt i aktuelle undersøgelser og ny viden om bl.a. relationer, feedback og tydelige forventninger til eleverne.

Målgruppe:
Alle lærere og ledere på efterskoler, friskoler og privatskoler.

Læs mere her